Giyim mağaza rafları, kullanım amacına göre bakıldığında mağaza içerisindeki satışı olan giyim ürünlerinin kimi zaman askı yardımı ile asılarak kimi zaman ise katlı bir şekilde raf üzerlerine yerleştirilerek kullanılır.

Raflar, ürünlerin birbirinden ayrışmasını ve düzenli bir şekilde bir arada durmasını sağlamaktadır. Basamak sistemindeki raf, askı aparatlı raflar, ayakta raflar ve duvara sabit raflar ile mağaza içerisinde bir konu birliği oluşturmaktadır. Mağaza rafları için kullanılan yapı malzemesinin kalitesi ve şık tasarımı ile ürün kendini daha iyi belli edebilmektedir.

Giyim Mağaza Rafları Ne İşe Yarar?

Giyim mağazaları içerisindeki bu raf modelleri sayesinde birbirinden farklı model ve çeşitteki giyim ürünlerinin sunumu gerçekleşmektedir. Giyim ürünlerinin kendini daha iyi gösterebilmesi açısından rafların ışık aldığı açı – özellikle gün ışığı açısı – son derece önemlidir.

Giyim mağaza rafları ürünlerin sergilenmesinde vazgeçilmez mağaza unsurlarından bir tanesidir. Bunun yanında raflar, birer basamak gibi sergilenirken müşterinin birden fazla seçeneği bir arada görmesini sağlamaktadır. Ürünler bir düzen içerisinde yerleştirilirken bedenlere göre de sıralanarak satıcı ve alıcıya kolaylık sunmaktadır.

Mağaza içerisindeki giyim rafları, aynı zamanda mekân içerisinde dekorasyonu da sağlamaktadır. Renk, model ve boyut olarak mağaza birliğine ve konseptine ayak uyduran tasarımlar ile müşterilerin dikkatini çekmek mümkündür.

Giyim Mağaza Rafları Türü Ne Olmalıdır?

Ne kadar çok ürün sergilenebilir ise o kadar etkili bir satış yapma imkânı yakalayacaksınız. Çift çubuklardan oluşan giysi rafları alanı daha az işgal ederek daha şık tasarımla birleşir. Ayaklı rafların tekerlekli olması, kullanılabilirlik açısından daha kolay olacaktır. Aynı zamanda sezon indirim köşesi gibi konseptlerde bu rafı kullanma avantajı sağlanmış olunacaktır.

Ürünlerin hem rahat hem de taşınabilmesi kolay olması önemlidir. Mağaza çalışanlarının pratik bir düzenleme yapabilmesi ve bir yerden bir yere ürün taşıyabilmesi için işlevli raflar önerilmektedir.

Rafların Derinliği ve Genişliği Ne Kadar Olmalıdır?

Giyim mağaza rafları için üretilen özel raflar bulunmaktadır. Zincir mağazaların tercih ettiği ölçüler ile birlikte butik giyim mağazaları da özel üretim olarak raf yaptırabilmektedirler.

Özel bazı tasarımlarda üst rafı en kısa derinlikte tutarak alt raflara inene kadar geniş derinlikler sunabilmekteyiz. Bu sayede ürünlerin üzerinden bakıldığından bütün giysileri bir arada görmek daha olası olacaktır.

40 ve 30 cm aralığında değişen raf derinlikleri ile birlikte raf genişlikleri de ayarlanabilmektedir. Rafların genişliği mağazanın büyüklüğü ve kenar sayısına bağlı olarak değişebilmektedir. Mağaza kapasitesini raflar ile genişletmek mümkündür. Dekorasyona da özen göstererek bu rafların derinliğini ve genişliğini ayarlayabilmek mümkündür.